Muay Thai Olomouc

Rozklikni pomocí "plus".

Členství v klubu

Co je členství a proč jej máme?

Náš klub spadá pod Czech Muay Thai Asociation (C. M. T. A.), která od státu získává dotace na různé akce, podporu mládeže apod., a to na základě vykazované členské základny. Tu tvoří registrovaní členové jednotlivých klubů, tedy i toho našeho. Samozřejmě, i pro klub, a tím i pro vás plynou z členství nejrůznější výhody.

Jaké z členství plynou výhody?

Ušetříš za pořízení permanenky na tréninky.
Máš levnější letní kemp.
Budeš mít lepší ceny za nákup klubového oblečení.
Levnější budou i nejrůznější semináře a mimořádné akce.
Když budeš zápasit, klub za tebe zaplatí cestovné a případné ubytování.
Pokud se ti na tréninku něco stane, jsi přes C. M. T. A. pojištěný a je možné údálost řešit přes asociaci.

Kolik členství stojí?

Členství stojí pouze 500 Kč za rok.

Muay Thai

Co je Muay Thai (thajský box)?

Muay Thai známé též jako thajský box (thaibox) je thajské plnokontaktní bojové umění.

V roce 2000 celosvětová organizace IFMA vytvořila veřejný jednotný název Muay Thai pro tento bojový sport tak, aby byl v souladu s jinými sporty jako judo, karate apod. a nebyl vázán na zemi vzniku (Thajsko).

Vyvinulo se z bojového umění Muay Boran a má více než tisíciletou tradici. Muay Thai byl primární a nejúčinnější způsob sebeobrany používaný válečníky na bojištích ve všech jejich válečných konfliktech, které probíhaly v časech historie celého národa asijských zemí. Největší popularitu si tento způsob boje však získal u válečníků, jimiž byla osídlena území dnešního Thajska. Po uklidnění válečných konfliktů se souboje odehrávaly převážně na tržištích. Později začaly vznikat specializované stadiony a zápasy se přesunuly do klasického ringu.

Jedná se o jeden z nejtvrdších bojových sportů. Jsou povoleny údery lokty a koleny. Každý zápas začíná tradičním zahajovacím ceremoniálem vai-kru (tanec-modlitba). Bojovníci Muay Thai nosí z provazu upletené čelenky mong-kon. V novodobé historii byl však tento sport upraven několika pravidly, které zajišťují ochranu jednotlivých sportovců při zápasech, aby se otevřela cesta k větší popularizaci a zájmu širší veřejnosti o další sportovní disciplínu bojových sportů. V dnešní době je hlavní cestou propagace sportovního Muay Thai amatérská úroveň, jejímž zastřešujícím orgánem je IFMA - International Federation of Muaythai Amateur. Základním rozdílem mezi profesionálním a amatérským pojetím Muay Thai je čas zápasů, počet kol a ochranné pomůcky. Kromě suspenzoru, chrániče zubů a rukavic se v původní verzi a dnes v profesionální sféře nepoužívají žádné chrániče a bojovníci nastupují k zápasu bosí. Souboj trvá pět kol po třech minutách. Jednotlivá kola jsou oddělena dvouminutovou přestávkou. V amatérském pojetí se kromě suspenzoru, chrániče zubů a rukavic ještě používá ochranná helma, chránič loktů a holení, ženy chránič hrudi a pro juniorské kategorie ještě ochranná vesta. Zápasy jsou na 3 kola po třech minutách s minutovou pauzou. Tímto zavedením sportovních pravidel do tradiční plnokontaktní disciplíny si střešní organizace IFMA slibovala otevření cesty svého sportu mezi světovou elitu v podobě uznání Mezinárodním olympyjským výborem.

Díky dlouhodobé a cílevědomé práci všech zainteresvaných lidí, sportovců i fanoušků po celém světě se to nakonec v roce 2017 podařilo a Muay Thai bylo uznáno Mezinárodním olympyjským výborem.

 

Grappling a BJJ

Grappling

Grappling je bezúderový bojový sport, založen na jednoduché taktice hodit protivníka, kontrolovat jeho pohyb a nasadit škrcení či páku, která ho donutí se vzdát. Kontrola protivníka je obecně jednodušší na zemi, než v postoji, proto se bojovník grapplingu, soustředí na získání výhodné pozice, kde využívá ke svému prospěchu gravitaci a biomechanickou dominanci, čímž dokáže porazit i většího a silnějšího protivníka.

Grappling je v podstatě sportovní verzí MMA, která nepovoluje údery a kopy, většina technik má kořeny v brazilském jiu jitsu.

Mnoho hodů a strhů je převzato z wrestlingu a juda, které vnímáme jako velké obohacení celého učení a jsou součástí naší výuky.

Brazilské jiu jitsu (BJJ)

Tradiční forma boje na zemi, stylem identický s grapplingem, rozdílem je nošení kimona, které umožňuje použití větší palety úchopů a technik, látka kimona neklouže díky čemu se protivník lépe kontroluje.